MediaInOne - Portal informacyjno-komunikacyjny branży medialnej
lub
lub
Urzędy

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas wizyty w Hanoi podpisał w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej Konwencję Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko cyberprzestępczości – pierwszy od dwóch dekad globalny instrument prawny, który wzmocni współpracę międzynarodową w zwalczaniu przestępstw komputerowych. Polska i Wietnam podpisały także memorandum o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Koncentruje się ono na wymianie informacji, nowych technologiach i wzmacnianiu kompetencji ekspertów.

Polska podpisała Konwencję Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko cyberprzestępczości. Wzmocni ona współpracę międzynarodową w zakresie zwalczania przestępstw popełnianych przy użyciu systemów technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz umożliwi wymianę materiału dowodowego w formie elektronicznej w odniesieniu do poważnych przestępstw.

Dokument gwarantuje poszanowanie praw człowieka i podstawowych wolności, w tym prawa do prywatności, ochrony danych osobowych i prawa do rzetelnego procesu. Jego przyjęcie zwiększy skuteczność organów ścigania w walce z przestępczością w cyberprzestrzeni, przy zachowaniu równowagi między bezpieczeństwem a ochroną wolności jednostki.

 – Globalna współpraca i koordynacja działań w zwalczaniu cyberprzestępczości jest dziś koniecznością i warunkiem niezbędnym, aby skutecznie chronić międzynarodową społeczność przed współczesnymi zagrożeniami. Dziś zrobiliśmy ważny krok w realnym zwiększaniu międzynarodowej współpracy w eliminowaniu przestępczości w cyberprzestrzeni – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas swojego wystąpienia na Konwencji ONZ w Hanoi.

Polsko–wietnamskie memorandum o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa

Podczas spotkania z Wicepremierem Wietnamu, Panem Bui Thanh Son, rozmawiano o polsko- wietnamskiej współpracy gospodarczej i wymianie handlowej, w tym w zakresie nowych technologii oraz technologii podwójnego przeznaczenia, a także o współpracy naukowej.

Wicepremier Krzysztof Gawkowski spotkał się z Luong Tam Quang, ministrem bezpieczeństwa publicznego Wietnamu, aby podpisać Memorandum o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Jego efektem będzie pogłębiona dwustronna współpraca w obszarze cyberbezpieczeństwa i nowych technologii.  Koncentrować się będzie na wymianie informacji oraz szkoleniach i podnoszeniu kompetencji w zwalczaniu cyberprzestępstw. Cele te będą realizowane m.in. przez organizację wspólnych warsztatów i konferencji oraz wymianę doświadczeń w zakresie wykrywania incydentów i reagowania na nie.

Dwustronna współpraca i wymiana informacji to ważny element budowania cyberodporności w świecie, w którym przestępcy działają na skalę globalną. Dotychczasowa, dobra współpraca z Wietnamem dziś wchodzi na wyższy poziom a podpisane memorandum daje nam nowe możliwości w wymianie informacji i wspólnym podnoszeniu kompetencji – powiedział Wicepremier Krzysztof Gawkowski.

Spotkanie z wietnamskimi liderami technologii i obronności

Minister Gawkowski odwiedził siedzibę Viettel Group – wietnamskiej korporacji telekomunikacyjno-technologicznej podległej Ministerstwu Obrony Narodowej Wietnamu. Viettel High Tech współpracuje już z polskimi firmami, a jego udział w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach potwierdza potencjał do dalszego pogłębiania partnerstwa technologicznego. Minister podkreślił otwartość polskiego rynku na inwestycje w nowoczesną infrastrukturę, sztuczną inteligencję i rozwiązania chmurowe.

O autorze

Redakcja

Ministerstwo Cyfryzacji

Kontakt

karolina.najda@mediainone.pl

Adres

MediaInOne
Traugutta 25
90-113 Łódź

Media Społecznościowe

Najnowsze wpisy

26 czerwca, 2026
2026 – rok ważnych jubileuszy w Netii
Redakcja
24 czerwca, 2026
Huawei ogłasza stawki licencyjne dla patentów Wi-Fi 7. Pół dolara od urządzenia
Redakcja
24 czerwca, 2026
5G przekroczyło 3 miliardy subskrypcji – Ericsson Mobility Report czerwiec 2026
Redakcja

W tym dziale

24 czerwca, 2026
Światłowód nie wszędzie dotrze. Bezprzewodowe przyłącza 5 GHz i 60 GHz jako realna alternatywa dla „białych plam”
Informacja
23 czerwca, 2026
KRRiT udzieliła koncesji TBN Polska i rozdzieliła blisko 2 mln zł z abonamentu RTV
Informacja
16 czerwca, 2026
Polska ma nową tarczę przed cyberatakami. Ruszył S46 Cyber Hub
Informacja